Mobilní klimatizace

Přenosná mobilní klimatizace pomáhá snížit tepelnou zátěž v místnosti. Oproti vestavěným klimatizačním jednotkám má své výhody i nevýhody. Hlavní výhoda je, že je nenáročná na instalaci. Stačí zapnou do zásuvky a vyvést odvod teplého vzduchu ven z místnosti.

Klimatizaci je možné přesouvat do více místností, její váha je většinou do 40 kg a je vybavena kolečky. Provoz nevyžaduje prakticky žádné stavební úpravy, pokud vyvedeme teplý vzduch ven pootevřeným oknem. Další možností je vzduch vyvézt otvorem ve zdi, zde je nutný malý stavební zásah.

Výhody mobilní klimatizace

 • Ideální pro lokální chlazení jednotlivých místností.

 • Nevyžaduje žádné stavební úpravy.

 • Dle potřeby lze snadno přemístit.

 • K provozu stačí pouze elektrická zásuvka a vyvedení hadice se vzduchem (oknem, balkónovými dveřmi apod.).

Rozhodující faktory

Chladící výkon
Vzduchový výkon
Hlučnost
Zdraví a alergie
Správné použití

Jak pracuje mobilní klimatizace?

Klimatizace vhání do přístroje vzduch, který je ochlazen pomocí použitého chladiva a vrací se zpět do místnosti. Aby klimatizace fungovala jak má,je potřeba teplý vzduch odvést ven z místnosti. Výsledkem takového ochlazení je sražený kondenzát (voda), který je veden buď do nádržky, nebo odchází spolu s teplým vzduchem ven z místnosti.

Klimatizace jsou primárně určeny k ochlazení vzduchu v místnosti. Umí však vzduch odvlhčit a mohou sloužit jako ventilátory. Některé typy mají i možnost topení. Je ale potřeba zdůraznit, že topení je účinné až od teploty nad 10°C a výsledná teplota se zvýši jen o cca 5°C. Bez klasického topení se tedy člověk neobejde.

Důležitá kritéria výběru klimatizace

1. Chladící výkon

Rozhodující faktor ve výběru správné klimatizace je velikost místnosti, kterou bude mobilní klimatizace ochlazovat. S velikostí místnosti je spojen potřebný výkon klimatizace. Výrobci často udávají hodnotu výkonu v jednotkách BTU/hod. Jedná se o britskou termální jednotku, která vyjadřuje množství vydané energie za dobu jedné hodiny. Jedna BTU za hodinu je rovna 0,293 wattům.

Výkon se dá snadno přepočítat na rozlohu místnosti v m2, kterou dokáže uchladit (150 W na 1 m2 plochy).

Pro výpočet potřebných KW a BTU doporučujeme vyzkoušet kalkulačku výkonu klimatizace, která zohlední celkové množství vzduchu v m3 a další ovlivňující faktory, jako jsou jiná zařízení v místnosti a celkový počet osob.

2. Vzduchový výkon

U klimatizací se vzduchový výkon udává v m3/h a značí kolik vzduchu za určitou dobu jednotkou projde. Větší vzduchový výkon nutně neznamená větší chladící výkon. Jednotka s menší vzduchovou mřížkou a výkonnějším kompresorem provede přes výměník sice méně vzduchu, ale ochladí ho o více stupňů. Klimatizace s menším vzduchovým výkonem tak může mít větší chladící výkon.

3. Způsob odvodu kondenzátu

Každá klimatizace má jako vedlejší produkt kondenzovanou vodu, kterou je potřeba nějakým způsobem z přístroje odvést. Jednotka nabízí dvě možnosti:

 • Do nádržky – voda se vysráží v nádržce, kterou je potřeba jednou za čas vylít.

 • Ven společně s teplým vzduchem (automatický odpar) – v plynném skupenství. Tento způsob je samozřejmě mnohem komfortnější a patří mezi výhody vybraných klimatizací.

V hodně vlhkém prostředí se může stát, že klimatizace s automatickým výparem ven z místnosti se část kondenzátu (minimální množství) srazí v nádržce.

4. Filtrace vzduchu a další funkce na ochranu vašeho zdraví

Myslete i na svoje zdraví. Mobilní klimatizační jednotka by měla být vybaveny prachovým filtrem, který má za úkol odstranit větší nečistoty a částečky prachu. Filtr stačí pouze pravidelně čistit.

5. Výfukové lamely a směr proudění vzduchu

Ochlazený vzduch se drží dole při zemi a proto jsou u klimatizace velice důležité otočné lamely, které pomáhají cirkulovat vzduch do celé místnosti. Pokud by byly lamely pouze vodorovně, může pocitová teplota způsobit nepříjemný chlad od nohou.

6. Hlučnost

Kompresor mobilní klimatizace bývá zpravidla hlučnější než u klimatizace pevné, která jej má umístěný mimo budovu. Hlučnost také závisí na výkonu přístroje a ten nemusí být tak vysoký jako u pevných klimatizací. Hladina hluku se pohybuje kolem 50 – 70 dB. Pro nerušený spánek se uvádí hlučnost do 65dB. Také je třeba si uvědomit, že není nutné, aby jednotka běžela na plný výkon a po celý den.

7. Dopňkové funkce klimatizace

Převážná většina klimatizací má i funkci odvlhčování. Výkon odvlhčování se udává v l/h. U klimatizací úmyslně klesá teplota a díky tomu se výkon odvlhčování snižuje. Aby byl výkon odvlhčování co nejvyšší, doporučuje se naopak teplota vyšší, proto nedoporučujeme k řešení problémů s vlhkostí.

Klimatizací se dá i topit, ale je potřeba zmínit, že topení je možné až od teploty nad 10°C a výsledná teplota se zvýší jen o cca 5°C. Bez klasického topení se tedy člověk neobejde.

8. Provozní a pořizovací náklady

Cena mobilní klimatizace se odvíjí zejména od chladicího výkonu a dalších doplňkových funkcích přístroje. Provozní náklady se mohou prodražit u klimatizace se slabým výkonem, umístěnou ve větší místnosti než pro kterou je určena. Vývod teplého vzduchu ven pootevřeným oknem může snížit výkon klimatizace až o 50% a tím navýšit provozní náklady.

EER (Energy Efficiency Ratio)

Jedná se o poměr mezi výkonem klimatizace a množstvím odebrané elektrické energie. Hodnota se pohybuje mezi hodnotou 2 – 4. Čím je číslo vyšší, tím efektivněji přístroj pracuje a s minimálním odběrem energie.

COP (Coefficient of Performance)

Jedná se o poměr mezi výkonem tepelného čerpadla a množstvím odebrané elektrické energie. Tímto údajem je vyjádřena účinnost a efektivita práce tepelného čerpadla. Hodnota se pohybuje od 2,5 – 4,5. Čím je číslo vyšší, tím efektivněji přístroj pracuje a s minimálním odběrem energie.

Chladivo u klimatizací

Jedná se o nezbytnou součást každé klimatizace. Nejběžnějším chladivem, které se používá je R410A. Chladiva se nemění.

Užitečný pomocník, pokud se správně používá

 • Při klimatizování musí být teplota vzduchu nastavena tak, aby byla jen o zhruba 5 °C nižší, než je aktuální teplota venku. Jinak hrozí riziko nachlazení.

 • Vlhkost vzduchu by neměla klesnout pod cca 35 % aby nedocházelo k vysušování sliznic dýchacích cest.

 • Klimatizační jednotku je nutné pravidelně čistit, aby se nestala zdrojem bakterií. Často se projevuje zápachem vycházejícím z přístroje.

 • Klimatizace snižuje vlhkost vzduchu, proto je nutné v klimatizovaných prostorách dodržovat pitný režim.

 • Klimatizace je vhodná pro alergiky, neboť ochlazením a odvlhčením vzduchu se v místnosti zhoršují podmínky pro množení plísní a roztočů.

 • Filtrace pomáhá lidem citlivým na pylové a zvířecí alergeny. Chladnější vzduch přináší úlevu pro dýchací cesty podrážděné alergií.

 • Nenechte klimatizaci foukat přímo na sebe. Při delším pobytu v klimatizovaných prostorách dbejte na přísun tekutin a zvlhčování dýchacích cest.

Na trhu jsou dostupné tzv. ochlazovače vzduchu, které se ale s výkonem a kvalitou mobilních klimatizací nedají srovnat. Poznáte je tak, že nemají vývod teplého vzduchu ven z místnosti. Přes vlhký filtr nasávají teplý vzduch z místnosti, voda se odpaří a tím se sníží teplota procházejícího vzduchu. Vlhkost je vháněna zpět do místnosti, tím se zvyšuje vlhkost a v místností nevzniká příjemné klima. Mobilní klimatizace naopak vzduch odvlhčí a tím snižují případnou vlhkost.

Online kalkulačka
Výkonu klimatizace

Online kalkulačka pro výpočet minimálního výkonu klimatizace. Výpočtem se můžete při výběru domácí klimatizace orientovat, ale nejedná se o rozhodující faktor.

Zavřít